Обавезна примена електронског фактурисања у трансакцијама унутар јавног сектора (Г2Г) и приватног сектора ка јавном (Б2Г) стартоваће 1. маја. Ова системска реформа доноси велику промену за више од 10.000 корисника јавних средстава као и 125.000 предузећа, јер више неће издавати и примати фактуре на папиру, а електронска процедура за све њих значиће ниже трошкове, мање бирократије и брже плаћање, док ће држави обезбедити ефикаснији надзор над пореским приходима и смањење сиве економије. О овоме је било речи на скупу „Примена система електронских фактура“, које је Министарство финансија организовало за представнике локалних самоуправа.
-Нови систем еФактура ће значајно олакшати и убразати рад привреде и јавног сектора, те испунити један од главних захтева привреде за бржи повраћај ПДВ-а. С обзиром на то да је будућим корисницима потребно још времена да се прилагоде новом моделу, ми ћемо одложити почетак његове примене на 1. мај 2022. Од тог датума пословање са државом постаје још економичније и сигурније. Омогућава се боља и ефикаснија контрола од стране Пореске управе, а важно је напоменути и да је коришћење овог система у потпуности бесплатно – најавио је министар финансија Синиша Мали на овом скупу.
Државна секретарка Министарства државне управе и локалне самоуправе Маја Мачужић Пузић позвала је градове и општине да се припреме за прелазак на нови систем и нагласила да је увођење е-фактурисања у сагласности са Стратегијом реформе јавне управе 2021-2030. „еФактуре ће допринети дигитализацији пословних процеса у градовима и општинама, а један од кључних циљева Стратегије је да смањимо административно оптерећење грађана и привреде за најмање четвртину, са 3,11 на 2,4% БДП-а“, додала је Мачужић Пузић.
Систем еФактура биће уведен фазно. Од 1. маја обавезу издавања и примања имаће јавни сектор у међусобним трансакцијама као и приватна предузећа када издају фактуру јавном сектору. Од 1. јула јавни сектор ће бити у обавези да издаје еФактуру приватном, а од 1. јануара 2023. на еФактуре ће у међусобном пословању морати да пређе и приватни сектор односно обвезници ПДВ-а.
Више од 80 земаља у свету налази се у некој од фаза увођења еФактура док су обавезне у свим чланицама ЕУ. Истраживање Европске комисије показало је да су еФактуре смањиле административно оптерећење привреде у Шведској за 25%, а у Словенији и на Кипру за двоструко више. Највећу уштеду времена за израду фактуре постигли су у Финској – са 15 на минут, Шведској са 20 на два минута и Пољској са 30 на три минута.
Увођењем ових иновативних алата Република Србија жели да унапреди транспарентност и конкурентност, смањи сиву економију, али и технолошки ухвати корак са развијеним светом.
Фото: Танјуг